Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu

ul. Wawrzyniaka 10, 60-505 Poznan, Poland

Tel: +48-61-652 5265, +48 601 917492, info@finlandia-konsulat.pl

Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu

Robert Jakubiec, Konsul Finlandii w Poznaniu.

Robert Jakubiec, Konsul Finlandii w Poznaniu.

Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu otwarty

Po trwającej od II wojny światowej przerwie, 25 marca 2014 roku w Poznaniu, otwarty został  Konsulat Honorowy Republiki Finlandii.

Honorowym Konsulem został Robert Jakubiec.

 „Wróciliśmy tu po 75 latach" - powiedział w Poznaniu na otwierajacej KOnsulat Honorowy konferencji prasowej Ambasador Jari Vilèn.

 

Ambasador Jari Vilèn przypomniał też, Miastem partnerskim dla Poznania jest Jyväskylä, z która łączą Poznań juz wieloletnie kontakty.

 

Od 08 sierpnia Ambasadorem Finlandii w Polsce została Pani Hanna Lehtinen.

Pani Ambasador Hanna Lehtinen pracuje w dyplomacji od 1983 roku. Pełniła przedtem obowiazki zastępcy dyrektora generalnego Departamentu Rosji, Europie Wschodniej i Azji Środkowej. Pracowała również w Departamencie obu Ameryk i Azji, Departamencie Stosunków Gospodarczych i Politycznych. W misjach zagranicznych, służyła w fińskiej ambasadzie w Brukseli i Genewie. Pracowała również w Dyrekcji Generalnej do spraw Stosunków Zewnętrznych Komisji Europejskiej.

Poznań jest oceniany przez Rząd Finlandii jako jeden z najbardziej obiecujących regionów dla fińskich firm, miedzy innymi dlatego, że od 1975 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza można studiować język fiński jako główny przedmiot.

W tej chwili rozpoczynają się przygotowania, by w Wielkopolsce w grudniu 2016 roku odbyły się Dni Skandynawskie - wydarzenie mogące ułatwić poznanie kultury i historii skandynawskiej. Dni Skandynawskie mogą też pomóc w nawiązaniu współpracy między przedsiębiorcami.

 

                                                            Robert Jakubiec

© 2014 Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą konsulatu.
Projekt i realizacja: performer.pl